
Jak już bodaj zauważyłaś, stosuję nazwy taniec orientalny zamiast taniec brzucha. Na każdych swoich pierwszych zajęciach uczyłam uczestniczki, iż „taniec brzucha” to chwytliwa nazwa reklamowa wymyślona przez nas, innymi słowy ludzi Zachodu. Taniec orientalny rdzennie mieni się Raks Sharki i zdecydowanie poprawniej stosować tej nazwy lub taniec arabski. Oczywiście rozumiem, że taniec brzucha jest prędzej kojarzoną nazwą przez laików, natomiast prawda jest taka, że sam brzuch nie tańczy! Tańczy całe ciało tancerki jak w każdym innym tańcu. Wracając do pytania o definicję tańca wschodniego. Moim zdaniem jest to najbardziej kobiecy i erotyczny taniec na świecie. Taniec ten oprócz angażowania i trening całego ciała angażuje dodatkowo duszę kobiet. Wiem, iż może to brzmieć „dziwnie” ale dusza także tańczy. To co dla mnie najważniejsze to to, iż moje uczennice na zajęciach przechodzą przemiany. Nie tylko uczą się kroków, nowych ruchów tanecznych, ale też nieraz modyfikuje się ich wnętrze, poczucie własnej wartości i zachodzą różne zmiany w życiu. Ale ja mogę o tym opowiadać, a nie zrozumie nikt, jeżeli nie spróbuje. Moja objaśnienie tańca wschodniego to esencja kobiecej siły wyrażona tańcem.
Jak wygląda abecadło tańca brzucha? Jakie są kroki nauki?
Niestety nie da się abecadła tańca wschodniego streścić w paru zdaniach to wymaga lat treningów. Z kolei powinno się zauważyć nieco inne etapy nauki tego tańca w porównaniu z innymi technikami tanecznymi. Mam na myśli przede wszystkim rozpoczęcie nauki. Nieraz uczestniczki pierwszych zajęć są niecierpliwe i chcą szybko wszystkiego się nauczyć. Niestety nie jest to możliwe w wypadku żadnego tańca. A w przypadku tańca wschodniego główna różnica jest taka, iż w pierwszym etapie nauki na moich zajęciach głównie nauczamy się RUCHÓW, a nie KROKÓW tanecznych. Musimy poznać na nowo swoje ciało, odnaleźć niektóre nieużywane mięśnie i nauczyć się ich stosować.
Uczę moje kursantki zgodnej postawy, zasad technicznych, a dopiero po pierwszych lekcjach dochodzą do tego kroki i choreografia. Bez poprawnej techniki ani rusz! Mniej więcej naczelny etap nauki w grupie początkującej trwa od pół roku do roku, zależnie od intensywności zajęć. Nie można mówić o skończonym kursie nauki tańca, gdyż zawsze można się jeszcze czegoś nauczyć na zajęciach dla zaawansowanych czy warsztatach. Ale uprzedzam taniec orientalny uzależnia.